Az UV sugárzás hatásai elleni védekezésről már nap mint nap beszélünk, de ez hogyan hat a legkisebbekre. Nekünk szülőként nagy felelősségünk van, hogyan védjük meg a kicsik szemeit a Nap okozta sugárzástól.
A gyerekek szeme sokkal érzékenyebb, mint a felnőtteké, mert pupillájuk nagyobb, így több fény jut a szemükbe. Ráadásul az ő szemük nem képes annyira kiszűrni az UV sugárzást, mint a felnőtteké. Egy 10 évnél fiatalabb gyerek szemlencséje hatszor több UV sugarat képes át engedni.
A szemre káros UV-A sugárzás félárnyékban is megtalálható, sőt, visszatükröződik vízfelületről, hóról, még a vízfelszín alá is elér. Ráadásul ez a fajta sugárzás a szemünk legmélyére is behatol, akár a szemlencséig vagy a szemidegbe, a retinához is eljut. Hosszú távon pedig szürkehályogot, makuladegenerációt és azzal járó vakságot is okozhat.
Fontos, hogy már gyermekkorba megtanítsuk nekik, hogy hogyan védhetik meg a szemeiket a Napfénytől.
Mit tehetünk?
- A gyerekek utánzás alapján tanulnak a közvetlen környezetüktől, vagyis ha a szülőkön látják a napszemüveget, akkor hamarabb fogadják el a számukra vásárolt jó minőségű napszemüveget.
- Fontos, hogy ne a legnagyobb napsütésben vigyük őket a szabadba, vagyis délelőtt 10 és délután 4 óra között ne legyünk a napon, mert ekkor a legerősebb az UV sugárzás.
- Használjunk napellenzős kalapot vagy sapkát, kendőt, babakocsikra szerelhető esernyőt…stb.
Hogyan szoktassuk a gyerekünket a napszemüveg viselésre?
A kislányunk látta, hogy ha mindannyian kimegyünk az utcára akkor felvesszük a napszemüvegünket. Eleinte csak sapkát hordott, de mivel nem viselte el sokáig meleg is volt alatta, megizzadt, nem volt más választásunk, mint megtanítani neki a napszemüveg viselését.
Mit tettünk?
Először is vettünk a korának megfelelő méretű polarizált, rugalmas anyagból készült, ütésálló lencsével ellátott napszemüveget.
Majd mikor megvolt a napszemüveg, felpróbálta, levette.
Mindennap elvittem sétálni, és minden alkalomkor kezébe adtuk a szemüvegét, felvette, levette.
Aztán játszott vele, majd eldobta, volt hogy egy másik ember futott utánunk és hozta a napszemüvegét a lánynak.
Ez ment heteken keresztül, amikor egyszer kimentünk a szokásos sétánkra, és feladtam rá a napszemüvegét az árnyékban majd kitoltam a napra. Ő hangosan felnevetett, és rájöttem, hogy az árnyékból kigurult a napfényre, ami nagyon tetszett neki. Visszatoltam, levettem a szemüvegét, és újra kitoltam, mire Ő automatikusan eltakarta a szemeit. Vissza adtam a napszemüveget, újra kitoltam és attól a naptól kezdve viselni kezdte a napszemüveget.
Nekünk ez volt a megoldás, lehet másnak máshogyan sikerülhet.
Itt fontos volt tudni, hogy csak akkor hagytam rajta biztonsággal a napszemüvegét, amikor már magán is tudta tartani. Ez azért is volt elengedhetetlen, mert így ha levenné a szemüvegét, akkor a hirtelen érkező erős fény nem tudjon kért okozni a szemeiben. Tudjuk, hogy a gyerekek pupillája nagyobb mint a felnőtteké, és több fényt engedhet a szembe, ami károsodást is okozhatott volna. A gyermek egyszerűen rájött, hogy ez neki jó és magán tartotta a szemüvegét. Nem dobta el ezredjére, ehhez pedig sok sok türelemre van szükség!
Mi nagyon figyeltünk arra a vásárlásakor, hogy legyen valamilyen rögzítési lehetőséggel ellátott napszemüveg mint például a fül köré kanyarodó szár, tarkóra illeszthető pánt, simuljon a fejre és ne süssön be oldalt a napfény. Fontos szempont volt továbbá, hogy a lencse ütésálló anyagból legyen, és maga a napszemüveg ne mérgező anyagokból készüljön arra az esetre ha a pici megcsócsálná.
Érdemes nem a legolcsóbb napszemüveget venni, mert azzal lehet többet ártunk mint használunk a kicsik érzékeny szeme miatt.
Figyeljünk a vásárláskor a minőségre, az UV védelemre, a rögzítési lehetőségre, és az ütésállóságra. Legyünk türelmesek míg a gyermek megtanulja viselni a szemüveget, és vigyázzunk nagyon a szemükre, szemeinkre.
SunBlinkers
Kommentek